Pożar budynku mieszkalnego w Cieszynie


W czasie prowadzonych działań gaśniczych niespodziewanie nastąpił wybuch gazu, który spowodował obrażenia 6 ratowników będących na zewnątrz obiektu.
22 stycznia 2019 roku o godzinie 20.46 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie  wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Cieszyno gm. Węgorzyno. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że z pomieszczenia budynku mieszkalnego wydobywa się przez drzwi wejściowe dym, było to drugie mieszkanie w zabudowie szeregowej 4-rech mieszkań. 8 mieszkańców z całego szeregowca opuściło budynek samodzielnie przed przybyciem straży pożarnej. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wprowadzeniu do środka obiektu jednej roty w sprzęcie ODO z jednym prądem wody w celu rozpoznania sytuacji. Po chwili ratownicy z roty usłyszeli syczenie gazu w pomieszczeniu kuchennym, gdzie było duże zadymienie i ognisko pożaru. Wobec powyższego ratownicy postanowili się wycofać na zewnątrz budynku, aby działania gaśnicze prowadzić z wykorzystaniem osłon budowlanych (ścian) oraz przygotować obiekt do wentylacji.

W czasie prowadzonych działań gaśniczych niespodziewanie nastąpił wybuch gazu, który spowodował obrażenia 6 ratowników będących na zewnątrz obiektu.

Po wybuchu przystąpiono do udzielania pomocy poszkodowanym ratownikom, którzy byli częściowo przysypani gruzem i dachówkami.  Obrażenia ratowników to głównie skaleczenia, stłuczenia i poparzenia I i II stopnia.

Pięciu ratowników zostało zabranych na SOR w Drawsku Pom., a szósty nie wymagał hospitalizacji.

W wyniku wybuchu doszło do zniszczenia poszycia dachu w budynku, w którym było zdarzenie oraz naruszenie konstrukcji ścian w przylegających mieszkaniach. Wybuch spowodował dodatkowy pożar na poddaszu w przedmiotowym obiekcie, gdzie został wprowadzony drugi prąd wody - w związku z tym, że konstrukcja obiektu po wybuchu była naruszona i zagrażała zawaleniem, dostęp do pomieszczeń od środka był utrudniony dlatego drugi prąd wody był podany z SHD 25. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono wszystkie pomieszczenia oraz mieszkania przylegające. Nie stwierdzono osób poszkodowanych.
W związku z naruszeniem konstrukcji budowlanej zalecono mieszkańcom nie korzystanie ze swoich mieszkań do czasu wykonania odpowiednich ekspertyz przez nadzór budowlany.
Będąca na miejscu Pani Burmistrz Węgorzyna zaproponowała mieszkańcom lokale tymczasowe, ale mieszkańcy znaleźli schronienie u pobliskich rodzin.

W działań gaśniczych udział brało 6 zastępów PSP oraz 5 zastępów OSP. Działania straży pożarnej wspierało Pogotowie Ratunkowe, Policja, V-ce Starosta Powiatu Łobeskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Węgorzyno oraz przedstawiciel gminnego centrum zarządzania kryzysowego.

Przyczyny i okoliczności pożaru wyjaśni policyjne postępowanie.

23 stycznia poszkodowanych podczas akcji strażaków odwiedził zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Staśkiewicz wspólnie z wiceprezesem zarządu oddziału wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych RP druhem Krzysztofem Paluchem oraz mł. bryg. Jarosławem Tomczykiem komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie.

Opracowanie: mł. bryg. Jacek Dziurdz - KP PSP Łobez.

Zdjęcia: mł. bryg. Jacek Dziurdz - KP PSP Łobez, mł. kpt. Tomasz Kubiak - KW PSP SzczecinGaleria zdjęć:

:: Copyright (c) 2008-2020 :: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie :: projekt i wykonanie: Paweł Pacała :: powered by: ppPORTAL ::