VII Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu koszalińskiego w kwalifikowanej pierwszej pomocy „Biec by pomóc – Polanów 2017”


KM PSP Koszalin

Zawody zostały rozegrane w dniu 7 października 2017 r. na terenach rekreacyjnych nad zalewem w Polanowie.    Do udziału w zawodach przystąpiło dziesięć sześcioosobowych drużyn reprezentujących jednostki OSP lub gminy. Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej objął te zawody patronatem honorowym i ufundował nagrodę oraz puchar za I miejsce.  

Klasyfikacja końcowa zawodów wyglądała następująco:

I - Miejsce – Puchar Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP zdobyła Ochotnicza Straż Pożarna w Biesiekierzu

II – Miejsce – Puchar Starosty Koszalińskiego Ochotnicza Straż Pożarna w Będzinie

III – Miejsce – Puchar Burmistrza Polanowa Ochotnicza Straż Pożarna w Niedalinie

 

Kolejne miejsca zajęły: 4. OSP Sianów, 5.Reprezentacja OSP gminy Bobolice, 6. OSP Świeszyno, 7. OSP Strzekęcino, 8. zarówno OSP Żydowo jak i OSP Polanów, 10. OSP Wyszewo.

Celem zwodów było przede wszystkim mobilizowanie do intensywnego szkolenia, ocena stanu wyszkolenia ratowników OSP, utrwalenie nabytej wiedzy i umiejętności oraz doposażenie jednostek w sprzęt do ratownictwa medycznego poprzez nagrody, które otrzymały wszystkie drużyny. Każda interwencja była oceniana przez zespół sędziowski, złożony z doświadczonych ratowników medycznych pod przewodnictwem sędziego głównego druha Michała Pelca. Wszyscy zawodnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas zainscenizowanych zdarzeń a także wiedzą medyczną niezbędną do  rozwiązania testu. Zawodnicy ćwiczyli całym 6-osobowym zastępem, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych akcji, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, pozorujących następujące zdarzenia:

1.      Masowy wypadek komunikacyjny: zderzenie dwóch aut osobowych z udziałem dziesięciu poszkodowanych, w tym kobiety w zaawansowanej  ciąży i dzieci.

2.      Upadek z drabiny, poszkodowany doznał urazu kręgosłupa, świadkowie zdarzenia wpadli w panikę i utrudniali pracę ratowników.

3.      Pomoc nieprzytomnemu strażakowi w strefie zadymienia. Niezbędna była ewakuacja manekina, symulującego poszkodowanego strażaka z pomieszczenia realnie zadymionego do strefy bezpiecznej przez 2 ratowników wyposażonych w aparaty oddechowe  a następnie udzielano kwalifikowanej pomocy.

4.      Udzielanie pomocy rannemu w wyniku ran odniesionych podczas zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Niezbędna była m.in. współpraca z dowódcą jednostki antyterrorystycznej obecnej na miejscu akcji.

5.      Zadławienie podczas posiłku. Scenę odgrywało  dwoje pozorantów a w dalszej sekwencji zdarzenia używano specjalistycznego fantomu do nauki tzw. rękoczynu Heimlicha lub fantomu do resuscytacji.

6.      Wypadek dziecka nad wodą. Na miejscu zdarzenia okazywało się, że dziecko jest nieprzytomne a jego opiekunka może porozumiewać się wyłącznie w języku angielskim. W trakcie udzielania kwalifikowanej pomocy w tej scenie ratownicy mogli odnaleźć i wykorzystać defibrylator.    

Zawody zgromadziły duże grono gości i widzów, wśród których szczególnie wyróżniali się licznie przybyli młodzi druhowie z młodzieżowych drużyn pożarniczych gminy Będzino. Organizatorami zawodów byli Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej
w Koszalinie, Ochotnicza Straż Pożarna Oddział Ratownictwa Medycznego w Koszalinie, Urząd Miejski w Polanowie, Nadleśnictwo Polanów, Urząd Miasta Koszalina, Fundacja „Pomocna Straż”, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koszalinie.

Opracowanie i zdjęcia: KM PSP Koszalin


Galeria zdjęć:

:: Copyright (c) 2008-2018 :: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie :: projekt i wykonanie: Paweł Pacała :: powered by: ppPORTAL ::