Ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego pk. „Gniazdo-19” dzień 21 listopadaW dniach 19-21 listopada 2019 roku zostały przeprowadzane wojewódzkie ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego pk. „Gniazdo-19”, które mają na celu przygotować służby do reagowania na zagrożenia w ramach zakrojonych na szeroką skalę działań hybrydowych prowadzonych na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Głównym celem ćwiczeń jest praktyczne uruchomienie procedur systemu zarządzania kryzysowego oraz praktyczny trening poszczególnych ogniw systemu uwzględnionych w siatce bezpieczeństwa, na wypadek zdarzenia masowego w wyniku katastrofy drogowej.

Epizod „Karambol” na drodze szybkiego ruchu S3:

21 listopada około godziny 11.00 na drodze szybkiego ruchu S3 na wysokości miejscowości Dargobądz doszło do katastrofy w ruchu lądowym. Półciężarówka przewożąca nieznaną substancję w beczkach prowadzona była przez kierowcę, który uciekł z miejsca zdarzenia. Uczestniczyły w nim 3 samochody osobowe, 8 osób oraz 1 autokar, którym podróżowały 24 osoby.

Ze względu na podejrzenie substancji niebezpiecznej pierwsze zastępy wyznaczyły strefę niebezpieczną i zabezpieczyły miejsce zdarzenia oraz zadysponowały dodatkowo Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego ze Szczecina.

Następnie ratownicy Państwowego Ratownictwa Medycznego przy współpracy z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzały triage osób poszkodowanych. Policja będąca na miejscu zdarzenia zabezpieczała miejsce zdarzenia oraz zorganizowała objazd przez miejscowość Dargobądz. Dostęp do osób poszkodowanych, które znajdowały się w pojazdach wykonywany były poprzez użycie narządzi hydraulicznych.

Po przyjeździe na miejsce Grupy Specjalistycznej przystąpiono do określenia rodzaju substancji oraz zabezpieczeniu uszkodzonych beczek przed dalszym wyciekiem. Po przeprowadzeniu testów chemicznych stwierdzono, że przewożona substancja to barwiona gliceryna, która nie jest niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

W działaniach brało udział:

- 17 zastępów, 58 ratowników Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej,

- 8 pojazdów, 29 osób oraz 1 pies tropiący z Policji,

- 2 karetki, 6 ratowników z Państwowego Ratownictwa Medycznego,

- 1 śmigłowiec, 3 ratowników z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,

- 2 pojazdy, 4 osoby Inspekcji Transportu Drogowego,

- 2 pojazdy, 5 osób Ochrony Środowiska,

- 2 pojazdy, 5 osób Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 


Galeria zdjęć:

:: Copyright (c) 2008-2020 :: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie :: projekt i wykonanie: Paweł Pacała :: powered by: ppPORTAL ::