Ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego pk. „Gniazdo-19” dzień 20 listopada



W dniach 19-21 listopada 2019 roku przeprowadzane są wojewódzkie ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego pk. „Gniazdo-19”, które mają na celu przygotować służby do reagowania na zagrożenia w ramach zakrojonych na szeroka skalę działań hybrydowych prowadzonych na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Głównym celem ćwiczeń jest praktyczne uruchomienie procedur systemu zarządzania kryzysowego oraz praktyczny trening poszczególnych ogniw systemu uwzględnionych w siatce bezpieczeństwa.

Epizod ewakuacji urzędu wojewódzkiego:

W dniu 20 listopada w godzinach porannych pracownicy urzędu wojewódzkiego otrzymują informacje od ABW o przesłanych pakunkach do ZUW, określanych jako ładunki niebezpieczne wybuchowo. Jednocześnie w pomieszczeniach kancelarii zidentyfikowaną uszkodzona przesyłkę, z której wydobył się proszek niewiadomego pochodzenia.

W związku z czym poinformowano służby porządkowe i ratownicze oraz przeprowadzono ewakuację urzędu wojewódzkiego. Dodatkowo Centrum Zarządzania Kryzysowego wraz z Grupą Operacyjną Wojewody zostały tymczasowo przeniesione do siedziby KW PSP Szczecinie, do czasu usunięcia zagrożenia.

Przybyłe na miejsce zdarzenia grupy interwencyjne policji podczas wykonywania czynności dochodzeniowych zlokalizowały przedmiot niewiadomego pochodzenia i przetransportowano na zewnątrz do specjalistycznego pojemnika.

Informacja dot. braku zagrożenia wybuchowego pozwoliła na podjęcie czynności ewakuacyjnych przez siły i środki PSP. W związku z podejrzeniem substancji niebezpiecznych została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. W ćwiczeniach brało udział 8 zastępów, 28 funkcjonariuszy w tym 6 w  Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego.

 


Galeria zdjęć:

:: Copyright (c) 2008-2020 :: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie :: projekt i wykonanie: Paweł Pacała :: powered by: ppPORTAL ::